Rzeki

 

Łupawa

Kolejna rzeka, która jest wymagająca. Jest zaliczana do jednej z trudniejszych, ale równocześnie malowniczych  rzek Pomorza. Wyplywa na wysokości 125m n.p.m. w okolicach jeziora Żukowskiego i płynie na północ w stronę Bałtyku.Górny odcinek szlaku przepływa przez leśną dolinę tworząc koryto przypominające  rzekę o charakterze górskim.Wartki nurt i liczne przeszkody zapewniają mnóstwo atrakcji i powodują, iż na pewno nie można się nudzić.To rzeka wymarzona dla osób kochających eskapady z dreszczykiem emocji.

 

Atrakcje: Park Krajobrazowy – Dolina Słupi, Rezerwat Rowokół, Słowiński Park Narodowy oraz Pałac w otoczeniu starego drzewostanu w Damnie

 

Informacje techniczne:

  1. Długość rzeki – 98 km / szlaku – 92 km
  2. Dorzecze – 924 km2
  3. Spadek – 2,3%

Zobacz odcinki spływu

Słupia

Jest niewątpliwie jedną z ciekawszych rzek Pomorza. Składają się na to jej wspaniałe warunki przyrodnicze oraz niespotykany nigdzie indziej system elektrowni wodnych.

 

Początek – źródło znajduje się na wysokości 178 m n.p.m. z torfowisk koło Sierakowskiej Huty, na Pojezierzu Kaszubskim, a swój bieg kończy w malowniczej Ustce wpływając do Morza Bałtyckiego. Po drodze Słupia przepływa przez liczne jeziora, a ponad 6 kilometrowy odcinek z Sulęczyna do Gałąźni Małej posiada istnie charakter rzeki górskiej. Rynna Sulęczyńska charakteryzuje się sporym spadem, bardzo szybkim nurtem – co wszystko podnosi atrakcyjność płynięcia. Pokonywanie kamienistych bystrzy naszymi kajakami na pewno będzie bezpieczne.

 

Słupia prawie w całym swoim biegu przepływa przez Park Krajobrazowy Dolina Słupi, który jest największym z 7 parków krajobrazowych istniejących na Pomorzu. Płynąc kajakiem znajdują się Państwo w samym centrum wspaniałego, dzikiego środowiska. Oprócz przyrody znajdują się również unikatowe budowle hydrotechniczne wybudowane na przełomie XIX i XX wieku. Tworzą one Szlak Elektrowni Wodnych,z których trzy położone są na obszaże Parku: Gałęźnia Mała, Konradowo i Krzynia.

W/w szlak jest oznakowany i przygotowany do obsługi turystyki pieszej, rowerowej i kajakowej.

Informacje techniczne:

  1. Długość rzeki – 141 km / szlaku – 133,2 km
  2. Głębokość : 1 - 2,5 m
  3. Spadek : 4%
  4. Ogólnie : szlak kajakowy – momentami trudny

Zobacz odcinki spływu